Samanyolu’nun “Haber”ciliği

Newsweek dergisinde yaptığımız röportajın yayınlanması üzerine “yandaş medya” her zaman yaptığı gibi sözlerimi çarptırarak bilgi kirliliği yaratmadaki uzmanlığını gösterdi.  “Ya yanılıyorsanız, planı babanız hazırladıysa?” sorusuna verdiğim yanıt: “Bir emir suç içeriyorsa, emri alan kişi bunu yapmak zorunda değil. Babam bunu bilen biri olarak, kendine emir verilmiş olsa bile yapmazdı. Ama yanılıyorsam, planı Dursun Çiçek’in hazırladığı gerçek delillerle kanıtlanırsa, babam bile olsa cezasını çeksin.” Şu ana kadarki mahkeme sürecinde de gördüğümüz gibi planı Dursun Çiçek’in hazırladığına dair hiçbir gerçek delil yok, olamaz. Dolayısıyla babamın herhangi bir ceza çekmesi söz konusu değil. Davalarda gerçek hukuk devleti ilkeleri gözetilseydi bugüne kadar da tutuklu olmamalıydı. Tüm bunlara rağmen bir kısım medyada bu cevap “Planı hazırladıysa cezasını çeksin!” başlığıyla yayınlanarak kamuoyunda sanki babama karşı herhangi bir şüphem varmış izlenimi yaratılmaya çalışıldı.

Buradan tekrar ediyorum, bu dokümanı babamın hazırlamadığına dair kafamda hiçbir kuşku yok. Bunun en somut delillerini zaten bu blogda da paylaşıyorum. Bu sahte planı kimlerin hazırlamış olabileceğine dair araştırmalarımız da devam ediyor.

Yapılan haberler arasında en dikkat çekici olan ise Samanyolu Haber’inkiydi. Samanyolu Haber her zaman yaptığı gibi haberi yine çarptırarak bilgi kirliliği oluşturmadaki öncülüğünü pekiştirdi.

Newsweek’teki roportajda “Ama bir gün bu iddianamenin TSK üst yönetiminin emri ya da baskısıyla hazırlandığı ortaya çıkarsa” derken bunu askeri savcılık iddianamesiyle ilgili söylediğim çok açık. Bu noktada, roportajda da açıkça belirttiğim gibi, bu yönde şüphe uyandıracak herhangi bir kanıt da yok. Diğer taraftan sorulan “Ya yanılıyorsanız, planı babanız hazırladıysa?” sorusuna verdiğim cevabı da yukarıda yazdım. Şimdi bakın Samanyolu Haber bu iki cevaptan bazı kısımlarını nasıl cımbızla alarak haber yapıyor:

ALBAY DURSUN ÇİCEK’İN OĞLU DENİZ ÇİÇEK: “Bir emir suç içeriyorsa, emri alan bunu yapmak zorunda değil. Planı Dursun Çiçek’in hazırladığı delillerle kanıtlanırsa, babam bile olsa cezasını çeksin. TSK’nın baskısı ile hazırlanmışsa mücadele veririm.”

Ben “TSK’nın baskısıyla hazırlanmışsa” derken askeri savcılık iddianamesinden bahsederken, Samanyolu Haber bu kısmı cımbızla alıyor, diğer cevabımı da çarptırıyor ve onun sonuna ekleyerek “İrticayla Mücadele Eylem Planı’nın TSK’nın baskısıyla hazırlanmış olabilceği”ne ihtimal verdiğim anlamı çıkabilecek şekilde veriyor. Daha fazla sözü uzatmaya gerek yok. Samanyolu yine en iyi yaptığı şeyi yapıyor: haber çarptırma, bilgi kirliliği yaratma.

Reklamlar

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: