Asıl Psikolojik Harekatı Kim Yapıyor?

8 Temmuz 2010 tarihli Taraf gazetesinde Emrullah Uslu tarafından kaleme alınan “Çiçek ve Başbuğ’un Psikolojik Harekat Hamleleri” başlıklı yazı gazetenin ve Uslu’nun olayları nasıl çarptırdığını bir kez daha gösterdi. Yazıdaki iddiaların aksine Dursun Çiçek’ın savunmasında Psikolojik Harekat (PH) teknikleri kullanmak gibi bir amacı olmamıştır.

Şırnak’ın Cudi Dağı’nda 15 ay boyunca  terrorist organizasyona karşı mücadele etmiş bir subayın terrorist organizasyona üye olmak suçuyla yargılanması üzerine duygulanmasını PH faaliyeti olarak görmek ve gazetede bunu bu şekilde yazmak Uslu’nun olayları objektif değerlendirememesinin ötesinde insani duygularını da kaybettiğini gösteriyor.  CNC makinesinin getirilmesinin amacı da kamuoyunu etkileme girişimi değil, mahkeme heyetine imzanın günümüz teknolojik imkanlarıyla ne kadar kolay taklit edilebildiğinin göstermektir.

Uslu yazısında grafoloji uzmanı Dr. Joe B. Alexander ile görüştüğünü ve kendisinin elde kıyaslama imkanı veren birden çok örnek varsa bir imzanın makineyle atılıp atılmadığının bulunabileceğini söylüyor. Eksik bilgiler verilerek uzmanları yanıltmak ve bunu kendi görüşlerini desteklemek için kullanmak “yandaş” basının çok sıklıkla kullandığı bir yöntem oldu artık. Bugün Dr. Alexander’a ben de ulaştım, Uslu’nun sorduğu sorunun aynısını sorduğumda verdiği yanıt bazı durumlarda çok sayıda örnek imza bile olsa imzanın makineyle atılıp atılmadığının anlaşılamayabileceği oldu. Bunun üzerine Uslu’nun bilmediği veya muhtemelen bilmesine rağmen Dr. Alexander ile paylaşmadığı iki ek bilgiyi daha kendisine verdim. Bunlardan ilki incelemeye konun imzanın keçeli uçlu kalemle atıldığı, diğeri ise karşılaştırmada kullanılan imzaların hiç birinin keçeli uçlu kalemle atılmamış olduğu. Bu yeni bilgilerin ışığında Dr. Alexander bu durumda sağlıklı analizin yapılamayacağını belirtti.

Uslu’nun diğer bir iddiası Dursun Çiçek’in savunmasında Genel Kurmay’da irticaya ilişkin PH faaliyetleri yokmuş gibi bir algı yarattığı, bunun için gri propaganda yöntemleri kullandığı. Gerek savcılıkta gerekse mahkemedeki savunmasında Dursun Çiçek kendi şubesi olmayan 2. Bilgi Destek Şubesi’nin görevleri arasında irticayla mücadele olduğu, bu şubenin irtica.org web sitesini yönettiğini belirtti. Bu konuda da Uslu gerçekleri çarptırıyor ve TSK’ya karşı uygulanan asimetrik psikolojik harekatın başrol oyuncularından olduğunu bir kez daha gösteriyor. Bu arada Emrullah Uslu’yu tanımayan kişiler buraya, buraya, burayaburaya ve buraya tıklayarak hakkındaki iddiaları okuyabilir. Kendisi yıllaca memurluk kanununa aykırı bir şekilde ABD’de kalmış, memuriyeti sırasında ek işler yapmış, sonunda geçtiğimiz sene Emniyet’ten istifa etmiştir. Şu anda Yeditepe Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapan Uslu yaz döneminde ABD’de bir üniversitede ders veriyor.

Reklamlar

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: