İmza Değiştirme Meselesi

Gerek internet sitelerinde haberlere yapılan yorumlarda vatandaş tarafından, gerekse 2 Temmuz 2010’da Dursun Çiçek’in çapraz sorgusu sırasında savcılar tarafından sorulan, irdelenen ilk konu imza değişikliği olayı. Şimdi bu konuyla ilgili bilgileri ve imza değişikliğinin üzerinde neden bu kadar durulmaması gerektiğini buradan açıklayalım.

  1. Öncelikle imza değiştirmek yasal olarak suç değil. Herhangi bir vatandaş istediği zaman istediği gibi imzasını değiştirebilir. Burada zaten imza değişikliğiyle yasal bir suç işlenmediğini değil; bunun kötü herhangi bir niyetinin olmadığını açıklayacağız.
  2. Dursun Çiçek’in yeni imzasını ilk attığı yer 12 Haziran 2009 tarihinde Taraf gazetesinin İrticayla Mücadele Eylem Planı’nı yayınlamasının ardından Askeri Savcılık tarafından başlatılan soruşturma kapsamında verdiği ifade tutanağı. (Tutanağa erişmek için buraya tıklayın.) Bu tutanakta da görüleceği gibi, imzasını atmadan önce söylediklerine bir bakalım. (Unutmayın ki soruşturma kapsamında önce bu sözleri sarfedildi, daha sonra tutanağın altına imza atıldı.) Tutanaktan aynen kopyalıyorum: “… belgenin altında benim olduğu iddia edilen imzayı da inceledim. Kesinlikle benim olmadığını ifade etmek istiyorum. Ancak muhtemelen bakılarak taklit edildiği kanaatindeyim. Benim mevcut imzalarımla ve tatbiki imzalarımla karşılaştırılabilir.” Şimdi burdaki ifadesinde bakarsak bakılarak taklit edildiği kanaatindeyim demesiyle şekilsel olarak belgedeki imzaya benzer imzalarının olduğunu kabul ediyor. Ayrıca mevcut imzalarımla ve tatbiki imzalarımla karşılastırılabilir ifadesiyle de zaten bu imzanın karşılaştırmalarda o ana dek attığı imzalarıyla karşılaştırılacağını bildiğini anlıyoruz. Dolayısıyla yapılan imza değişikliğinin kötü niyetli, savcıları yanıltmaya yönelik olmadığı çok açık.
  3. Peki yine de Dursun Çiçek imzasını neden değiştirdi? Bu sorunun yanıtı da çok açık. Kendinizi Dursun Çiçek’in yerine koyun. İmzanız birilerinin eline geçmiş ve taklit edilmiş. Bu sebeple bir anda ülkenin gündemine oturmuşsunuz. Tüm televizyonlarda imzanız günde onlarca kez gösteriliyor. Bu durumda kendinizi korumak için imzanızı değiştirmez misiniz? Veya bu içgüdüyle imzasını değiştirdiği için başka birini suçlayabilir misiniz?
  4. Bu konuda son bir nokta yine sivil savcıların niyetlerine, duruşlarına dair. İlk kez askeri savcılık soruşturmasında atılan bu imza, soruşturma dosyası sivil savcıların eline geçer geçmez, sivil savcıların bu dosya içeriğini basına servis etmesi üzerine, yine basına düşüyor.  “Soruşturmanın gizliliği”ni gerekçe göstererek soruşturma dosyasını Dursun Çiçek’e vermeyen savcıların dosya içindeki belgeleri basına servis ediyor olması kurgulanan oyunları göstermesi açısından da önemli.
  5. İmzası tüm Türkiye tarafından artık bilindiği için imzasını değiştiren Dursun Çiçek, savcıların yeni imzasını da basına vermesi üzerine yeni tekniklere başvurarak (yeşil kalem kullanmak, imzanın yanına tarih atmak gibi) hala kendisini üretilebilecek yeni sahte planlara karşı korumaya çalışıyor.
Reklamlar

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: