Çarptırılmış Gerçekler 2 – Bilgisayarların silinmesi

Savcıların tanık ifadeleriyle de doğrulandığını belirttikleri bir diğer iddia olan bilgisayarların hafızalarının silinmesiyle ilgili tanık ifadelerine bakalım. Tanıklardan Ziya İlker Göktaş, Meltem Ağırgün, Hulusi Gülbahar, Osman Gürbüz, Ahmet Bozkuş, İhsan Yıldırım ve Burhan Çetin Basan sadece dairelerindeki bilgisayarları inceleme için ilgili dairelere gönderdiklerini ve\veya bu taşıma işini yaptıklarını belirtmiş. Bilgisayar silme işlemiyle ilgili iki tanığın ifadesi ise şöyle:

  • Tanık Uğur Berksun: ” 13.07.2007 tarihinde Genelkurmay 2. Başkanının özel sekreteri olarak göreve başladığını, 21.08.2008 tarihinde bu görevden ayrıldıgını, görevden ayrılması sebebiyle bir yıl boyunca kendi sorumluluğunda bulunan 7 bilgisayarda yer alan bilgileri de 2008 yılı Ağustos ayının 3. haftasında sildirdigini, bu işlemlerin rutin olarak yapıldığını, bilgisayarda yaptiği çalışmaların tamamının daire ile ilgili işler olduğunu, daha ziyade toplantı ve yurt dışı gezilerine ilişkin konuşma metinlerinin bilgisayarda bulunduğunu”
  • Tanık Erhan Sakallı: ” 2008 yılının Ağustos ayında şube müdürlerinin talimatiyla Albay Uğur Berksun’un makam odasına gittiği, Genelkurmay 2. Başkanlığı’na ait 7 adet bilgisayarın geri döndürülemeyecek şekilde hafizasinı sildiklerini, ihbarda geçen bilgisayarların bu bilgisayar olduğunu, ihbarda ismi geçen Rıfat Sülük ve Kazım Bozkurt’un bu işlemler sırasında yanında olmadıgını, Bilgi Destek Daire Başkanlığı’na ait bilgisayarların formatlandığını duymadığını ve böyle bir işleme katılmadığını ifadesinde belirtmiştir.”

Savcıların iddiasının tam aksine tanık ifadelerinden de anlaşılacağı gibi ihbar mektubunda yapıldığı iddia edilen bilgisayar silme işlemleri İrtica ile Mücadele Eylem Planının basında ortaya çıkmasından sonra değil, Ağustos 2008 yılında, rutin işlemler dahilinde yapılmıştır. İhbar mektubunda BİM numaraları verilenler bu bilgisayarlardır.

17.06.2009 tarihi itibariyle başka bir birimde görevlendirilerek ayrılan Dursun Çiçek ifadelerde yer alan diğer bilgisayar silinmesi işlemlerinin de hiçbirinin müsebbibi ve mesulü değildir. Söz konusu işlemler 17.06.2009 tarihinden sonra icra edilmiştir. Bu tarihten önce bilgisayarlara yapılan işlemler Askeri Savclık makamı tarafından yaptırılan bilirkişi ve keşif işlemleridir. Haberin yayınlandığı 12.06.2009 tarihinde Nöbetçi Subaylığı tarafından bilgisayarların açılmaması yönünde verilen talimata herkes tarafından uyulmuş, aynı gün Genel Kurmay Başkanı Vekili Işık Koşaner tarafından verilen soruşturma talebi neticesinde Askeri Savcılık tarafından ilgili birime gelinerek bilgisayarlarda “İrticayla Mücadele Eylem Planı’nın” izi taranmıştır. Kullandıkları bilgisayarları teslim ettiklerini belirten tanık ifadelerinde teslim edilen bu bilgisayarlar bu bilirkişi ve keşif işlemlerinin yapıldığı bilgisayarlardır.

Reklamlar

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: