Yetkisizlik ve Görevsizlik

Ankara’da, askeri mahal olan Gnkur. Başkanlığı Karargahı içinde, Alb. Dursun ÇİÇEK tarafından görevi sırasında işlendiği iddia edilen suçlarla ilgili olarak; İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığınca Alb. ÇİÇEK hakkındaki iddiaların mevcut iddianameden ayrılmasını, “Yetkisizlik ve Görevsizlik Kararı” verilerek, söz konusu davanın Gnkur. Askeri Mahkemesi Başkanlığına gönderilmesi gerekmektedir. Asker kişilerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önkoşulu suçun sivillerle birlikte işlemiş olması gereğidir. Savcıların duruşmaları sivil mahkemelere taşıyabilmek için kurduğu bağlar hukuki olmamanın ötesinde tamamen gerçek dışıdır:

  1. İddianamede bulunan, Dursun Çiçek dışındaki altı sanığın hiçbiriyle Dursun Çiçek’in ne telefon ne de email yoluyla bir iletişimi saptanamaıştır.
  2. Ufuk Akkaya’nin masasının üzerindeki bir harddisk içinde bulunduğu iddia edilen ve Dursun Çiçek’in söylemediği/yazmadığı bir notu içeren bir paragraf yazının içeriğinden  Dursun Çiçek’in Ufuk Akkaya ile irtibatlı olduğu sonucunu çıkarılamaz. Bu hard disk gerçekten Ufuk Akkaya’ya ait bile olsa – ki bu da şaibeli – Ufuk Akkaya bu hard disk içerisindeki bilgi notunun Dursun Çiçek’ten geldiğini kabul etmedikçe bu bilgi notu herhangi bir delil olarak kullanılamaz.
  3. “turkatak.com”, “irtica.org”, “irtica.net” ve “ozgurgenc.net” adlı sitelerin Dursun Çiçek tarafından değil İlker Ziya Göktaş ve Hulusi Gülbahar tarafından takip edildiği şahısların tanık beyanlarıyla ortadadır. Bu beyanlar karşısında iddianamenin 64 üncü sayfasında savcıların Dursun Çiçek’in Hasan Ataman Yıldırım ile kurduğu bağlantısı da çökmektedir.
  4. Dursun Çiçek’in Levent Göktaş ile sadece sınıf arkadaşı ve hemşehri olmasının irtibatta oldukları şeklinde değerlendirilmesinin saçmalığından daha önce bahsetmiştik.

Tüm bunlar dışında başkalarının bilgisayarlarında içlerinde Dursun Çiçek ismi dokümanlar bulunması Dursun Çiçek’in bu kişilerle bağlantılı olduğuna dair kanıt olarak gösterilmektedir. Hukuken hiçbir geçerliliği olmayan bu gerekçelerle Dursun Çiçek’in yargılanması  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılmaktadır.  Umuyoruz mahkeme heyeti bu hukuksuzluğa izin vermeyip dosyayı asıl olması gerektiği yere gönderecektir.

Reklamlar

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: