İlk Hukuksuzluk, İlk Tutuklama

Fotokopi belge üzerinde yapılan incelemelerden sonra İstanbul Adliyesi’ne ifade vermek üzere davet edilen Dursun Çiçek’e sorgulama boyunca belge ile ilgili sorulan tek soru belgeyi kendinin hazırlayıp hazırlamadığıydı. Saatler süren sorgusunda asıl sorulan sorular sorgulamadan bir gün önce gelen bir isimsiz ihbar emailindeki iddialarla ilgiliydi. Fotokopi belgenin hukuksal geçerliliği olmadığını bilen savcılar çareyi bu isimsiz ihbar mektubunda bulmuşlardı.  Soruşturma sonrasında fotokopi belge gibi yine hukuksal delil niteliği olmayan isimsiz ihbar emailindeki iddialar gerekçe gösterilerek tutuklama istemiyle İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevkedilen Dursun Çiçek nöbetçi hakim Rüstem Eryılmaz tarafından tutuklanarak Hasdal cezaevine gönderildi, böylece belge tartışmaları başladığından beri ilk ciddi hukuk ihlali yaşanmış oldu. Fotokopi belge ve imzasız ihbar mektupları gerekçe gösterilerek verilen tutuklama kararı tüm Yargıtay içtihatlarına aykırı bir şekilde verilmiş oldu.

Bu sırada yaşanan bir ayrıntı aslında kimlere karşı mücadele ettiğimizi gösterir nitelikteydi. Daha savcılarla soruşturma bitmeden odadaki televizyondan duyulan TRT flaş haberinde savcıların Dursun Çiçek’i tutuklama istemiyle mahkemeye sevkettiği bildiriliyordu.

Tutuklama kararına yağtığımız itirazi değerlendiren 14. Ağır Ceza mahkemesinin verdiği tahliye kararıyla Dursun Çiçek 17 saatlik Hasdal ziyaretinin ardından serbest kalırken yandaş medya hiçbir hukuki delil olmadan tutuklanan Dursun Çiçek’in tutuklanmasına değil de serbest bırakılmasına tepki gösteriyor, ve bunu olması gerektiği gibi işleyen hukuk sistemine değil 14. Ağır Ceza mahkemesi hakimlerinden birinin sevkli olması sebebiyle mahkemeye geçici olarak atanan bir hakime bağlıyorlardı. Aynı yandaş medya tahliye kararını verirken bile yandaşlığını gösterip gerekçelerden “kaçma şüphesi olmaması” ve “sabit ikametgahının bulunması”nı yazarken “delil yetersizliği”ni sansürlemeyi seçiyordu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: